Odstráňme mýtus o zateplovaní, ktorý stále žije!!!

19.05.2013 13:48

 Pri zatepľovaní rodinných domov je ešte stále veľmi rozšírená mylná informácia o tom, že na južnú a západnú stranu stavby sa má montovať tenšia vrstva tepelného izolantu ako na severnú a východnú. Slniečko „vraj“ takto lepšie prehreje murivo! A zateplenie bude lepšie. Neuveriteľný omyl!

    

Fotografické detaily zo stavby blízko Bratislavy potvrdzujú, že uvedený omyl stále žije. Horšie je, že ho veľmi ťažko odstránime hlavne z praxe svojpomocne vykonávaných zateplení, kde sa informácie o hrúbkach tepelných izolantov získavajú metódou JPP (jedna pani povedala) a nie tepelno technickým posudkom od seriózneho projektanta – teplotechnika.

V čom je omyl? Zateplenie ma zabrániť ochladzovaniu stien pri chladných dňoch, keď vykurujeme. Má teda brániť úniku tepla inštaláciou tepelného izolantu na murivo zo strany exteriéru.Položme si otázku: Kedy sú v priebehu zimného dňa najnižšie teploty? V noci. Kde je Slnko? Aké ohrievanie stien?! Musíme teda priznať, že sme v prvom omyle.

Ešte k tepelným ziskom zo slnka v zimnom období. Tepelné zisky zo slnka sa tvoria vnikaním UV žiarenia cez okná – cez zasklenie a nie cez murovanú stenu. UV lúče cez ňu neprenikajú,

 Ešte k hrúbke izolantu. V čase úspor, (overené praxou), je hrúbka 5 cm celkom nedostatočná. Dom síce zateplíte, ale očakávaný efekt úspor sa nedostaví. Prinajmenšom v takej miere nie, ako by bolo možné lebo cena práce pri zatepľovaní 5 cm či 10cm izolantu je rovnaká.

 

Niečo z fyziky.

Ak máme v noci teplotu -15 °C, (ale aj cez deň), tak -15 °C  nám ochladzuje severnú, južnú, východnú aj západnú stenu. Takže ak chceme steny chrániť pred chladom a znížiť tepelné straty, tak ich musíme chrániť rovnakou hrúbkou izolácie. Menšia hrúbka tepelného izolantu na južnej strane zapríčiní, že cez túto stenu budú tepelné straty väčšie a efekt úspory tepla sa podstatne zníži.

Musíte teda uznať, že omylov je v týchto informáciách (JPP) viac. Poraďte sa radšej s odborníkmi.

 

Nevhodný zatepľovací materiál

 

Fotografia tohto zatepľovaného domu vznikla v lete tohto roku. Svojpomocne realizované zateplenie je chybné vo voľbe tepelného izolantu. Ide o extrudovaný (tvrdený) polystyrén, ktorý je určený na ochranu stavebných konštrukcií pod úrovňou terénu (v zemi), lebo je vodonenasiakavý, a tak sa v jeho štruktúre voda neakumuluje. Vnútorná hustota materiálu je taká veľká, že neumožní pri tejto aplikácii (ako tepelný izolant stien domu) prirodzenú difúziu vodných pár z interiéru. Difúzia je normálny fyzikálny jav a prebieha vždy! Aj u zateplených stavieb. Preto sa majú na zateplenie používať polystyrénové dosky s označením F – fasádne.

 

 

 

 

 

Murovanie pri kontaktnom zatepľovacom systéme

Počas dvadsaťročnej existencie časopisu Dom a Byt sme uverejnili nespočetné množstvo vysvetľujúcich, inštruktážnych osvetových, ale aj firemných prezentácií všetkých veľkých hráčov vyrábajúcich kontaktné zatepľovacie systémy. Ani v jednom článku sa nepíše, že pripevňovanie tepelného izolantu na stenu sa má vyhotoviť „MUROVANÍM!!! Táto snímka však dokazuje, že prax je na stavbách úplne iná a stavbári fušujú jeden radosť...

Čo je na tejto realizácii zlé? To, že v miestach spojenia jednotlivých tabulí tepelného izolantu je stavebné lepidlo a v zatepľovacom systéme sa vytvára tepelný mikromost. Keby sme počítali plochu takto vytvoreného tepelného mosta, možno by sme zistili, že sme „vďaka“ nemu nezateplili m2 plochy steny a naša snaha o úsporu získala neopraviteľný (!) nedostatok. Aj keď chcete ušetriť a práce na zatepľovaní RD si urobíte sami, jednoznačne odporúčam poraďiť sa, oplatí sa vám to!

 

Ing. Pavel Kleskeň, šéfredaktor